JK Otsa Tallu paigaldati Agroeksperdi Superior viljakuivati selle aasta kevadel. Valikuprotsessi ajal oli kõhklusi ja küsimusi palju, ent ometi otsustati suur investeering teha ning nüüd ollakse rahul ja veendunud, et tehtud sai õige samm. Talu tegeleb seemne tootmisega ja piimakarjaga ning neile kuulub tuhandeid hektareid maad. Peremees Jaanus Kiisk räägib, et neil tuli hakata uut viljakuivatit otsima pärast seda, kui kuivati, mida nad seni olid rentinud, maha müüdi. Nii jäi võimalusi saagi kuivatamiseks vähemaks. Kuna talu tegevusse kuulub ka seemnevilja tootmine, siis ei olnud kogu vilja teistesse kuivatitesse viimine väga mõistlik lahendus.
Kõhklusi oli palju
“Olin Agroeksperdi meestega enne kokku puutunud, aga nende tooteid kasutanud ei olnud ning esialgu oli palju kõhklusi,” räägib Kiisk emotsioonidest, kui uut viljakuivatit otsiti. Ent investeeringut tegemata jätta ei saanud, seda enam et viljakuivatid on viimaste aastate jooksul läbinud märgatava arengu – tootlikkus on tõusnud, tänu automatiseeritusele on suurenenud ka efektiivsus. Moodne viljakuivati on võimas ja ökonoomne kompleks, kus tööjõukulu on taandatud minimaalseks. Lõplikku sammu julgustas tegema teadmmine, et mitmel tuttaval olid analoogsed kuivatid juba kasutusel ja nende kogemus väga positiivne.
Paigaldatud süsteem lähtus kliendi vajadustest
Agroekspert on Eesti turul tegutsenud üle paarikümne aasta ning lähtudes kliendi soovist ja vajadusest, paigaldati territooriumile Superior kaubamärgi viljakuivati. Tegemist on rätsepalahendusega, mis on väljatöötatud koostöös inseneridega ning arvesse on võetud Eesti heitlike ilmastikuolusid.
Nii alustatigi 2022. aasta maikuus betoonitöödega ning aasta hiljem oli sisuline häälestus tehtud. Ja kui süsteem töösse läks, oli 4–5 päevaga selge, et oli tehtud parim valik. “Meie asi oli olla statisti rollis ning ainult vaadata, kuidas uus kuivati kerkis,” meenutab Kiisk.
Kuivati tehniline lahendus ja kasutatavad seadmed on suurepärased ning vastavad suurtootmise vajadustele. Agroekspert kasutab oma kuivatite juures profiseadmeid, näiteks automaatikas, mis juhib kuivatit, kasutatakse peamiselt Saksa tootja Schneideri detaile.
“Töösse lülitamisel oli küll väike tõrge, kuid see, millise kiirusega asjad likvideeriti, oli muljetavaldav,” meenutab Kiisk. Spetsialistid olid laupäeval tunni ajaga kohal ja lahendasid probleemi. Pärast seda on kuivati töötanud tõrgeteta. Rääkimata sellest, et kuivati tootlikkus oli täpselt selline, mis paberil lubatud ning teeb silmad ette varasemalt kasutusel olnud seadmetele.
Lihtsasti kasutatav juhtimissüsteem
Superior kuivati ühe suure plussina toob Kiisk välja juhtimissüsteemi, mis muudab töö tunduvalt efektiivsemaks. Kui varasemalt pidi operaator ninapidi arvutis istuma, siis uue süsteemiga käib vilja kuivatamine automaatselt. See annab operaatorile võimaluse vahepeal arvuti tagant lahkuda ning näiteks laaduriga vilja kuivatisse juurde vedada. Varem tegi selle töö eraldi inimene. Ja süsteemi on võimalik jälgida ja juhtida ka nutitelefoni kaudu, mis teeb kogu töö veelgi mugavamaks.
Sealjuures on kuivati juhtimissüsteemi kasutamine intuitiivne. “Kui oled enne kuivati tööga kokku puutunud, siis haarad uue süsteemi kasutamise lennult. Isegi mina, kes ma pole operaatori tööga kokku puutunud, sain aru, et kui päev või kaks jälgida, siis saaks ka mina selle tööga hakkama,” tõi Kiisk välja juhtimissüsteemi positiivseid külgi.
Kõiki kuivatilahendusi on nutiseadme kaudu võimalik jälgida ja juhtida ka distantsilt, mis tagab pideva ülevaate protsessidest. Vajadusel saab teha kiireid seadistuse muutmisi kui ka pakkuda tehnilist abi.
Vaatamata intuitiivsele kasutuskogemusele kiidab Kiisk Agroeksperdi mehi, kes võtsid aja ja tutvustasid operaatoritele pikalt ja põhjalikult kogu juhtimissüsteemi. “Ma polnud enne sellist lähenemist näinud, et keegi panustas nii palju aega meie inimeste väljaõppele.”
Hea sõna levib
Põllumajanduses on skepsis uute süsteemide kasutuselevõtu ees paratamatult suur. Nii nagu Kiisk julges Agroeksperdi viljakuivatisse investeerida pärast tuttavate soovitusi, on seda teinud nüüd tema tuttavad.
Eks oma rolli mängib siin muidugi hind. Superior kuivati ei ole odav. Kiisk nendib, et pakkumisi võttes oli laual ka märksa odavamaid lahendusi. “Ent olen nüüd veendunud, et tegemist oli õige otsusega,” on ta kindel. Põhjustena toob ta välja koostekvaliteedi, kvaliteetse järelteeninduse, palju automatiseeritud tegevusi ning suure tootlikkuse – masinad töötavadki täpselt niisuguse võimsusega nagu paberi peal kirjas. “Hind ja tulemus on tõesti omavahel tasakaalus,” märgib talu omanik.
Rääkimata võimalusest hiljem kompleksi laiendada. Kõik süsteemid on paigaldatud nii, et vajadusel saaks tulevikus teha juurdeehitusi. Otsa Talulgi on juba olemas visandid, et laopinda suurendada.
Suurem investeering tasub end ära
Esialgu paistab tõesti, et Superior viljakuivati eest tuleb välja käia päris korralik summa, aga tehes arvutused, kui efektiivselt kaasaegsed tehnoloogiad toimetavad, siis võib kindel olla, et see veidi suurem investeering tasub ennast päris kiiresti ära. Väike võrdlus: enimkasutatavad portsjonkuivatid eemaldavad viljast 1% niiskust tunnist, Superior kuivati teeb seda kuni 5% tunnis. Nii on kuivatusaeg oluliselt lühem ning ka energiakulu märgatavalt väiksem. Märkimist väärib ka asjaolu, et Superior viljakuivatid töötavad läbivooluna tõrgeteta ka vilja niiskusel 25–30%.
Kui otsid oma tallu viljakuivatit, siis võta kindlasti ühendust Agroeksperdi spetsialistidega, kelle kasuks räägivad 20-aastane kogemus ning tehtud tööd üle kogu Eesti.